Home » Kariera » Pisanie prac magisterskich z ekonomii, a obecny rynek pracy

Pisanie prac magisterskich z ekonomii, a obecny rynek pracy

Pisanie prac magisterskich z ekonomii, wielu studentom sprawia problemy. Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu jest jednym czołowych tego typu ośrodków w Polsce. Ekonomia to jeden z czołowych kierunków na tym Uniwersytecie. Warto zobaczyć, jak wygląda polski rynek pracy oraz jaka jest na nim pozycja ekonomisty. Polskie uczelnie wypuściły w ostatnich latach tysiące ekonomistów. W poniższym artykule przedstawimy najbardziej poszukiwane profesje na polskim rynku pracy.

Najbardziej poszukiwanymi osobami na rynku pracy są obecnie sprzedawcy. Absolwent Ekonomii to potencjalnie atrakcyjny kandydat dla banków. Obecnie poszukuję one przede wszystkim doradców klienta oraz doradców finansowych. Oba wspomniane stanowiska to po prostu synonimy sprzedawcy. Portale z ogłoszeniami o pracę pełne są ofert pracy dla handlowców. Zaletą tej pracy w sprzedaży jest to, że nie jest tu wymagane formalne wykształcenie. Najważniejsze są tutaj po prostu umiejętności oraz prezentacja osobista. Ekonomista bardzo łatwo może się odnaleźć się w tym właśnie fachu.

Na miejscu drugim są obecnie informatycy. Szczególnie programiści. Obecnie szacuje się, że brakuje w naszym kraju 50 000 programistów. Zaletą informatyki jest to, że łatwo można się jej uczyć we własnym domu. Tu ekonomista musiałby uczyć się wszystkiego od początku. Nie zmienia to faktu, że informatyki warto się uczyć. Ciężko obecnie zamienić jednego programistę drugim. Takich osób na polskim rynku pracy po prostu radykalnie brakuje. Tym bardziej że programiści dzielą się na wiele rozmaitych specjalizacji. Przykładowo na rynku pracy mamy do czynienia z programistami Java, C++. Python itd.

Na trzecim miejscu są tzw. wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Do tej grupy zaliczyć można kucharzy, murarzy, spawaczy, czy też kierowców tirów. Zapotrzebowanie na tych pracowników jest tak duże, że część pracodawców myśli o ściąganiu takich pracowników z zagranicy.

Pisanie prac magisterskich z ekonomii – co nam realnie daje?

Pisanie prac magisterskich z ekonomii niewiele nam da, jeśli temat tej pracy będzie czysto abstrakcyjny. Warto więc pisać o tematach związanych z analizą finansową oraz inwestowaniem pieniędzy. Dzięki temu istnieje szansa na to, że praca ta przyda nam się podczas rozmów kwalifikacyjnych np. w bankach lub doradztwach finansowych. Dla większości pracodawców nasza praca magisterska nie ma wielkiego znaczenia. Liczą się dla nich przede wszystkim nasze umiejętności oraz potencjał. Wykształcenie ma znaczenie dla nich drugorzędne. Obecnie w cenie są praktycy, nie zaś teoretycy. Należy o tym pamiętać, jeśli chce się osiągnąć sukces zawodowy oraz finansowy.


Zostaw komentarz