Home » Kariera » Prace magisterskie z ekonomii, a poznański rynek pracy

Prace magisterskie z ekonomii, a poznański rynek pracy

Prace magisterskie z ekonomii mogą z pewnością bardzo rozwinąć studentów intelektualnie. Z założenia powinny one stanowić wstęp do przyszłych karier zawodowych. W poniższym artykule skupimy się na poznańskim rynku pracy. Zbadamy, jak praca magisterska z ekonomii może nam pomóc podczas starania się o pracę. Zawsze warto mieć świadomość odnośnie do sytuacji, jaka panuje na rynku pracy. Dzięki temu można podejmować lepsze decyzje odnośnie do własnej edukacji i nie tylko.

W Poznaniu występuje bardzo dobra sytuacja na rynku pracy. Na tle kraju uznaje się poznański rynek pracy, jako jeden z największych i najbardziej atrakcyjnych. Obecnie szacuje się, że powiat poznański posiada poziom bezrobocia na poziomie 1,4%, a dla samego Poznania jest to 1,8%.  Obecnie poziom bezrobocia w Polsce wynosi 6,4%.  Na poznańskim rynku pracy bardzo poszukiwani są przez pracodawców pracownicy z wykształceniem zawodowym. Są to np. murarze spawacze, blacharze, ślusarze itd. Obecnie na poznańskim rynku pracy absolwenci szkół wyższych przeważają liczebnie osoby, które posiadają wyuczony zawód.

Poznański rynek pracy odzwierciedla trendy, które występują w całej Polsce. Największym zainteresowaniem cieszą się obecnie pracownicy sprzedaży. Ogłoszeń dla nich jest obecnie co niemiara. Portale z ogłoszeniami o pracę są wręcz pełne propozycji dla handlowców.  Pracownikami sprzedaży są np. doradcy klienta, doradcy finansowi, handlowcy, przedstawiciele handlowi… Można by tu wymieniać więcej synonimów dla słowa “sprzedawca”.

W Poznaniu na dobre pieniądze z pewnością może liczyć programista. Obecnie ofert dla programistów jest również bardzo dużo. Wymagania dla nich są często bardzo duże, ale praca programisty wiąże się z wyśmienitymi zarobkami. Programiści to obecnie jedna z najlepiej opłacanych w Polsce grup zawodowych.

W Poznaniu bardzo łatwo znaleźć pracę jako kierowca. Firmy kurierskie obecnie bardzo poszukują kierowców kat. B. Firmy transportowe naturalnie potrzebują dużej ilości kierowców kategorii C. Polska jest obecnie transportową potęgą i doświadczeni kierowcy są tu mocno w cenie. Stosunkowo mało jest pracy dla osób z wykształceniem chemicznym oraz fizycznym. Osoby takie często zmuszone są odnaleźć się w nowych dla siebie branżach.

Prace magisterskie z ekonomii, a poznański rynek pracy.

Prace magisterskie z ekonomii mogą nas z pewnością bardzo rozwinąć intelektualnie. Można je traktować jako przygotowanie do pracy w banku, finansach lub w księgowości. Należy jednakże pamiętać, że banki czy doradztwa finansowe potrzebują teraz nie analityków, a sprzedawców. Komórki analityczne są obecnie w bankach redukowane i centralizowane. Pracy w księgowości może być w przyszłości również mniej z powodu postępu cyfryzacji. Prace księgowej taniej będzie zastąpić w przyszłości odpowiednim algorytmem komputerowym. Obecnie należy mieć w zanadrzu nie jeden, a wiele fachów. Przykładowo oprócz umiejętności związanymi z ekonomią i finansami, warto mieć również zdolności informatyczne. Oprócz nich warto też umieć prowadzić pojazdy oraz mieć pojęcie o sprzedaży. Innymi słowy, trzeba być obecnie elastycznym.


Zostaw komentarz